Ako sa starať o masívny nábytok

Ak si už zadovážite svoj vysnívaný kúsok nábytku z masívu, treba mu venovať náležitú pozornosť počas celej doby jeho používania. Správna a pravidelná starostlivosť totiž zabezpečí uchovanie všetkých jeho pozitívnych vlastností a nábytok bude vyzerať po celé roky ako nový. 

Možno by ste nečakali, ale okrem bežnej údržby ovplyvňuje životnosť nábytku aj jeho umiestnenie a vlhkosť vzduchu. Na nábytok nepriaznivo pôsobí priame slnečné žiarenie a blízkosť vykurovacích telies. Vlhkosť a voda masívu tiež neprospievajú. Vyhýbajte sa preto mokrým odtlačkom od pohára na povrchu, ale aj príliš vlhkému vzduchu. Ideálna vlhkosť pre držbu masívneho nábytku je 40 – 60 % a teplota okolo 20 °C. Vhodné je i pravidelné vetranie miestnosti. 

Základná údržba masívneho nábytku nie je pri každom kuse rovnaká. Vhodnú metódu vyberáme podľa povrchovej úpravy nábytku, pričom rozlišujeme tri základné úpravy: lakovaný, olejovaný a voskovaný nábytok. 

  • Lakovaný nábytok – čistíme mäkkou vlhkou handričkou, ktorá však nesmie byť mokrá. Následne utrieme dosucha. V prípade potreby použijeme i sprej či iný prostriedok špeciálne určený na lakovaný nábytok. 
  • Voskovaný nábytok – je na údržbu náročnejší. Utierame ho iba suchou mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna a v prípade potreby použijeme voskový renovačný prípravok. Voskovanému nábytku neprospieva vysoká teplota a vlhkosť. Preto naň nepokladáme horúce ani mokré predmety. V prípade zamokrenia povrch ihneď utrieme dosucha. 
  • Olejovaný nábytok – pri takomto type povrchovej úpravy sa snažíme uchovať všetky prírodné vlastnosti, ktoré olejovaný nábytok má. Na utieranie používame mäkkú handričku, ktorá nepúšťa vlákna, pričom môžeme použiť čistú vodu alebo slabo koncentrovanú mydlovú vodu. Špeciálne prípravky na olejovaný nábytok odporúčame nanášať každé 2 – 3 mesiace. 

Všeobecné pravidlá na záver

  1. Spreje, čistiace či renovačné prostriedky, ktoré používate, musia byť vždy špeciálne určené na daný povrch (voskovaný, lakovaný, olejovaný). 
  2. Skôr, než čistiaci prostriedok nanesiete na celý povrch nábytku, vyskúšajte ho aplikovať iba na kúsok, ktorý nie je veľmi viditeľný. Presvedčíte sa tak, že zvolený prostriedok je naozaj správny a povrch nábytku nijako nepoškodí. 
  3. Prostriedok nenanášajte priamo na nábytok, ale na handričku. 
  4. Vyvarujte sa univerzálnym a agresívnym čistiacim prostriedkom. 

Vaša masívna posteľ, komoda či skriňa vám robí spoločníka každý deň, a preto si k nemu uchovajte pozitívny vzťah a venujte patričnú pozornosť.